Otevřít menu

Na úvodní stranu Místní knihovna Nechvalín

facebook.com logo_mas_kyjovske_slovacko.png Jihomoravský kraj
Návštěv :
Celkem : 2362
Týden : 13
Dnes : 0

Rok 2022 

Magnesia Litera - Vítězové

Magnesia Litera 2022 je 21. ročník cen Magnesia Litera. Ceny byly vyhlášeny 10. dubna 2022 na Nové scéně Národního divadla. 

Kniha roku: 
Pavel Klusák: Gott: Československý příběh

Palmknihy Litera za prózu

Stanislav Biler: Destrukce
Simona Bohatá: Klikař Beny
Irena Dousková: Konec dobrý

Litera za knihu pro děti a mládež

Marka Míková: Kabát a kabelka
Magda Garguláková: Ruka – kompletní průvodce
Tereza Říčanová: Kráva Říčanová

Litera za naučnou literaturu
Jan Žďárek: Ohroženi hmyzem?

Litera za publicistiku
Pavel Klusák: Gott: Československý příběh
Alexandr Mitrofanov: Mrazík s pendrekem v ruce
Michal Plzák, Lucie Vopálenská: Pro smrt uděláno

Kosmas Cena čtenářů
Pavel Tomeš: Až na ten konec dobrý

Věděli jste že?  

 

V roce 2009 byl v Rusku zakázán Medvídek Pú kvůli vyzobrazení Medvídka Pú se Swastikou? 

 

Dobrodružství Toma Sawyera je první román napsaný na psacím stroji? 

 

J. R. R. Tolkien napsal celou trilogii Pána prstenů dvěma prsty?

 

Sherlock Holmes byl původně pojmenován Sherrinford?

 

Charles Dickens věřil v nadpřirozeno a hypnózu a patřil do společnosti duchařského klubu?

 

 

Shakespeare jinak

Snad bychom nenašli mezi dospělými člověka, který by neznal tohoto autora. I mnohé děti znají díla jako jsou Romeo a Julie, Othelo či Sen noci svatojánské. Pojďmě se ale podívat na tohoto brilantního vypravěče z jiné stránky. 

 

1. William Shakespeare je druhý nejvíce citovaný autor. Předčí ho pouze Bible.

 

2.  Jeho slovní zásoba se odhaduje na 17 000 až 29000 slov. Což je dvojnásobek než u jakéhokoliv jiného autora. 

 

3. Oženil se velmi brzy v pouhých 18 letech, jeho manželce bylo 26 let a byla již v jiném stavu, což také svědčí o jeho kontroverzní povaze. 

 

4. Jeho jedinou zálibou nebylo pouze psaní, v mnohých hrách vystupoval sám, byl úspěšný herec.

 

5. Své hry sám nepublikoval, o zveřejnění se zasloužili jeho herečtí kolegové v divadle.

 

6. Jako jeden z mála umělců zemřel se značným majetkem.

 

7. Shakespeare umístil na svůj hrob v kostele Nejsvětější trojice prokletí ve formě básně vepsané na jeho náhrobním kameni.

 

8. Jako " Povýšenou vránu, krášlející se naším peřím, " takhle byl nazýván svými součastníky.

 

9. Nikdo neví, kdy se přesně vlastně Shakespeare narodil. Tvrdí se sice, že narozeniny slaví 23. dubna, nicméně je to jen proto, že jeho křest byl 26. 4. 1564 a předpokládá se, že se tedy narodil tři dny před ním.

 

10. Existuje více než 80 variant zaznamenaných při psaní Shakespearova jména. Ovšem pod jménem, jak ho známe dnes – William Shakespeare, nejsou žádné záznamy.

 

11. Nikdo neví, kdy se přesně vlastně Shakespeare narodil. Tvrdí se sice, že narozeniny slaví 23. dubna, nicméně je to jen proto, že jeho křest byl 26. 4. 1564 a předpokládá se, že se tedy narodil tři dny před ním.

 

12. Více než půl milionu vstupenek ročně je prodáno na Shakespearovy inscenace.  

 

 

Věděli jste?

 

Že Bohumil Hrabal své dílo Taneční hodiny pro starší a pokročilé napsal jedinou větu, která obsahuje 13 955 slov? 

 

Že americký spisovatel Ernest Vincent napsal dílo Gatsby, ve kterém nenajdeme ani jediné písmenko E? Dílo se skláda z 50 tisíc slov. 

 

Že dílo Marka Twaina z roku 1875 byla jako první napsáno na psacím stroji?

 

Že za jeden jediný den prodejci knih prodají tolik knih, že pokud bychom je chtěli naskládat vedle sebe potřebovali bychom 125 km dlouhou knihovnu? Každou 1 sekundu knihkupci prodají 57 knih.

 

Že nejznámější detektiv všech dob Sherlock Holmes byl původně napsán kvůli finančním problémům autora? Arthur Conan Doyle, jehož původní povolání bylo oční lékař se potřeboval vypořádat se špatnou finanční situací. 

 

Že ze všech prodaných biblí bychom mohli vytvořit silnici, na které bychom mohli strávit neuvěritelné 4 měsíce?

 

 

Velikonoční zvyky 

 

 Na škaredou středu se nesmíte mračit, jinak se budete mračit každou středu v roce.


Na zelený čtvrtek musíte časně vstát a omýt se rosou - nebudete nemocní. Hospodyně musí zamést dům ještě před východem slunce a smetí odnést na křižovatku - nebudete mít v domě blechy. V Orlických horách se házel do studny chléb s medem - aby v ní byla vody celý rok. Také jidáše s medem zaručovali zdraví.


Na velký pátek se lidé chodili mýt do potoka, aby se jim vyhýbaly choroby. Někde se chlapci potápěli a snažili se ústy uchopit ze dna vody kamínek, který pak hodili levačkou za hlavu - pak je nebolely zuby. Textilníci předli pašijové nitě, těmi udělali několik stehů, které pak rodinu chránily před uhranutím a zlými duchy. Košile ušitá pašijovými nitěmi chránila před bleskem. Nesmělo se prát prádlo, nesmělo se pracovat v sadu, nesmělo se nic půjčovat.


Na bílou sobotu se z ohořelých dřívek udělal křížek a ten se donesl na pole, aby bylo úrodné. Někde se dávaly za trámy domu uhlíky, aby odradily požár. Doma se uklízelo, bílilo, pekly se mazance a beránci, pletly pomlázky, zdobila vajíčka.


Na boží hod velikonoční dostala každá návštěva kousek posvěceného jídla, trochu se ho dalo na pole, do studny a na zahradu - aby byla úroda, voda a dostatek ovoce.

 

Pranostiky na Velký pátek 

 

Velký pátek vláha - úrodu zmáhá. 

 

Když na Velký pátek hřmí, na poli se urodí.

 

Kdo na Velký pátek orá, tomu se chleba nedostává. 

 

Velký pátek deštivý - dělá rok žíznivý.

 

Význam velikonoční pomlázky

 

Tradice velikonoční pomlázky je velice stará. První zmínka o ní pochází ze 14.století. O velikonočním pondělí se prý šlehali manželé a milenci. Ospalci a lenivci se časně z rána házeli do vody nebo se alespoň vodou polévali, aby se probrali.
Co si můžeme pod pojmem velikonoční pomlázka představit?
Tento název označuje svazek spletených vrbových proutků, který slouží jako nástroj ke šlehání. Pomlázkou je také nazývána výslužka z koledování. Do různě velkých pomlázek z různého počtu vrbových proutků se vplétala barevná stuha. Malé pomlázky se nosily stočené v kapse, se středně velkými se chodilo na koledu a těm téměř dva metry dlouhým se říkalo obřadní pomlázky.

O Velikonočním pondělí vstávali chlapci, muži a děti časně zrána, aby vyšli s pomlázkou na koledu. Šlehali děvčata, aby byla zdravá, pilná, a veselá po celý rok, předávali jim tím svěžest, mladost, ohebnost, mládí a zdraví. Svobodná děvčata jim za to zavěšovala na pomlázky barevné stuhy. Vdané ženy koledníci vyšlehali proto, aby jim vyhnali zlý jazyk. Nechodili však do domů sousedů, s nimiž nebyli zadobře. Také hospodář vyšlehal čeládku, aby nebyla líná, krávu, aby se brzy otelila a ovocné stromky, aby se probudily ze zimního spánku k další úrodě. 

 

Velikonoční recepty  

 

Mazanec


Do mísy dáme 30 dkg másla anebo jiného tuku, 20 dkg cukru, citronovou, pomerančovou kůru, 6 až 8 žloutků, 1 dkg soli, rumu, višňovky, dobře rukama vypracujeme. Ze 4 dkg kvasnic vykynutý kvásek, trošku muškátového květu tlučeného anebo oříšku, vanilku. 1 kg přesáté teplé mouky, očištěné hrozinky. Opařené krájené mandle, krájený citronát. Mléka dle potřeby. Slabší těsto jako na vánočku rukama dobře vypracuj a nech zkynout. Rozděl buďto 1, anebo více krájej a vyválej v bochánek(ky). Klaď na potřený(é) plech(y). Nech zkynout, potři rozšlehaným vejcem a pěkně peč. Pečený(é) potři cukrovou vodou, posypme cukrem a nechejme v troubě 6 až 7minut, aby ten cukr se dobře na těsto přilepil pečené a nepadal dolů.

Poznámka : Nežli dáme mazanec(e) péci, nožem na vrchu nařízneme kříž.



Velikonoční Beránek


Recept je určen pro 4 osoby. Ingredience: 250 g moučkového cukru, 5 žloutků,
1 vanilkový cukr, kůra i šťáva z 1/2 citronu, 300 g polohrubé mouky, 1 hořká mandle, 5 bílků, tuk a strouhanka na formu.
Cukr, žloutky, vanilkový cukr a strouhanou citronovou kůru třeme do pěny. Potom přidáme strouhanou hořkou mandlí, citronovou šťávu, ušlehaný tuhý sníh a prosátou mouku. Lehce promícháme a nalijeme do dobře vymaštěné a strouhankou vysypané formy. Pečeme ve středně teplé formě dorůžova. Upečeného beránka vyklopíme, oči uděláme z rozinek, na krk dáme mašličku případně zvoneček a do hubičky zelenou větvičku. Beránka můžeme také polít bílkovou polevou z 1 bílku, 100 g přesátého moučkového cukru a lžíce citronové šťávy.



Jidáše


Třeme v míse omastek, trochu cukru. Můžeme přidat 3-4 větší vařené, pak loupané brambory, 3-4 celá vejce. Sůl, mouku přesátou a z kvasnic vykynutý kvásek. Mlékem zadělej rukama tužší těsto a dobře je vypracuj. Nech zkynout. Zkynuté dej na pomoučněný vál. Rozválej v 1-2-3 i více kusů. Dle množství těsta v podlouhlé šišky. Řež kousky. Vyválej v podlouhlou šišku. Slož, dej na potřený plech. Nech zkynout. Zkynuté potři vejcem, posyp kmínem se solí anebo mákem a pěkně peč. 

 

 

 26 zajímavých faktů ze světa literatury

Věděli jste, že Pýcha a předsudek měla původně úplně jiný název? Že knihovna na Harvardu přechovává knihy vázané v lidské kůži? Že Tři mušketýry nenapsal tak úplně Alexandre Dumas? Že se Justin Biebre řadí mezi autory bestsellerů? Čtěte dál a dozvíte se, co jste pravděpodobně ani netušili.


Vladimir Nabokov napsal román Lolita na poznámkové kartičky během výletu za sběrem motýlů po USA.

Nabokovova manželka Vera svému muži zabránila spálit nedokončenou verzi Lolity.

Padesát odstínů šedi je v Británii nejrpodávanější knihou všech dob.

Kde je Waldo byl v Americe původně zakázán kvůli ilustraci ženy nahoře bez.

Dan Brown byl před vydáním knihy Šifra mistra Leonarda popovým zpěvákem a skladatelem písní.

Moby-Dick Hermana Melvilla byl původně publikován bez epilogu, a to kvůli selhání tiskárny.

Původní název knihy O myších a lidech byl Něco, co se stalo.

Štěně Johna Steinbecka snědlo jeden z rukopisů jeho románu.

Alexandre Dumas si k psaní románu Tři mušketýři najal ghostwritera

Franz Kafka dříve než zemřel požádal svého přítele Maxe Broda, aby všechny jeho rukopisy a korespondence spálil. Ten tak neučinil a my dnes máme jedny z nejcennějších literárních děl.

Honorář pro Adolfa Hitlera za knihu Mein Kampf vyplatila bavorská vláda.

Alenka v říši divů byla v Číně zakázaná. Důvodem byla mluvící zvířata.

Hlava 22 se původně měla jmenovat Hlava 18.

Sherlock Holmes se jako postava objevil ve filmech či seriálech víckrát, než kterákoli jiná literární postava.

Dobrodružství Toma Sawyera je první kniha napsaná na psacím stroji.

V Gulliverových cestách byla velikost a orbitální rychlost měsíců Marsu popsána o sto let dříve, než tak učinili astronomové.

J. R. R. Tolkien napsal celou trilogii Pána prstenů dvěma prsty.

Knihovna Harvardovy univerzity má čtyři právnické knihy vázané v lidské kůži.

Medvídek Pú byl zakázanou postavou v USA, Turecku a ve Velké Británii.

Charles Dickens napsal Vánoční koledu v šesti týdnech.

Původní název knihy Pýcha a předsudek byla První dojmy.

Robin Crusoe je považován za první anglický román.

Na seznamu autorů bestsellerů podle deníku New York Times je i Justin Bieber a Jessica Alba.

Joker měl být původně zabit už v prvním dílu Batmana.

Prvním románem byl Genji, napsaný okolo roku 1007.

Gabriel García Márquez nesvolil k tomu, aby se Sto roků samoty stalo filmem. 

 

 

 

Knihy, které byste měli přečíst, než vám bude 30

Vybrali jsme na základě literárních příruček a teoretických publikací seznam třiceti knih, které byste měli přečíst dříve, než oslavíte třicáté narozeniny. List obsahuje převážně beletrii. Seznam jde napříč dějinami literatury a inspiruje se i žebříčky čtenářské oblíbenosti. Respektuje kánon literární tvorby české i světové. Jak si v tuto chvíli stojíte?


Ilias a Odyssea, Homér

Tristan a Isolda

Božská komedie, Dante Alighieri

Dekameron, Giovanni Boccaccio

Závěť, Francois Villon

Důmyslný rytíř don Quijote de la Mancha, Miguel de Cervantes

Hamlet, kralevic dánský, William Shakespeare

Labyrint světa a ráj srdce, Jan Amos Komenský

Bajky, Jean de la Fontaine

Evžen Oněgin, A. S. Puškin

Bídníci, Victor Hugo

Jáma a kyvadlo a jiné povídky, E. A. Poe

Paní Bovaryová, Gustav Flaubert

Anna Karenina, L. N. Tolstoj

Quo vadis?, Henryk Sienkiewicz

Povídky malostranské, Jan Neruda

Stříbrný vítr, Fráňa Šrámek

Krysař, Viktor Dyk

Po nás ať přijde potopa!, František Gellner

Tři kamarádi, E. M. Remarque

Stařec a moře, Ernest Hemingway

Dubliňané, James Joyce

Hledání ztraceného času, Marcel Proust,

Petr a Lucie, Romain Rolland

Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války, Jaroslav Hašek

Rozmarné léto, Vladislav Vančura

Povídky z jedné a druhé kapsy, Karel Čapek

Bylo nás pět, Karel Poláček

Jméno růže, Umberto Eco

Nesnesitelná lehkost bytí, Milan Kundera 

 

Zkuste si vyzkoušet, zda poznáte své oblíbené autory :)

 

 

http://svetyliteratury.cz/?p=2683

 

 

Island: Místo, kde jeden z deseti lidí publikuje vlastní knihu

 

Island zažívá knižní boom. Tento ostrovní národ čítající něco málo přes 300 tisíc obyvatel má více spisovatelů, více publikovaných knih a více knih přečtených na osobu než kterýkoli jiný národ na světě.

Je těžké vyhnout se spisovatelům v Reykjavíku. Islandská fráze „ad ganga med bok I maganum“ znamená, že každý zde vytvoří knihu. Doslovně tedy: „má knihu ve svém nitru“. Jeden z deseti Islanďanů takovou publikuje.

 

„Není to přílišná konkurence?“ Zeptala jsem se mladé autorky Kristin Eirikskdottir. „Ano. Zvláště když žiji s mojí matkou a přítelem, kteří jsou také spisovatelé na plný úvazek. Ale snažíme se publikovat v rozdílných letech, takže si moc nekonkurujeme.“

 

Speciální sága-prohlídky vám tu ukážou plakety s příběhy na veřejných budovách. Od 13. století islandské ságy vypráví příběhy místních norských osadníků, kteří začali přijíždět na ostrov na konci 9. století. Ságy jsou napsané na ubrouscích a kávových šálcích. S každým gejzírem a vodopádem, který jsme navštívili, je spojen příběh antických hrdinů a hrdinek. Náš průvodce se postavil uprostřed prohlídky, aby zarecitoval vlastní báseň. Otec a dědeček našeho taxikáře píše biografie. Veřejné lavičky mají čárové kódy, takže můžete poslouchat příběh na vašem chytrém telefonu, zatímco tam sedíte.

Je čas knižního festivalu a Reykjavík se otřásá spisovateli. Vítěz ceny Man Booker Prize Kiran Desai a autor Generace X Douglas Coupland se objímají s islandskou literární hvězdou Gerdurem Kristnyem a Sjonem, který mimo jiné sepisuje texty pro Bjork, islandskou hudební superstar. 

 

„Spisovatelé jsou zde respektování,“ říká mi Agla Magnusdottir. „Žijí si dobře. Někteří dokonce dostávají plat.“

 

Magnusdottir je hlavou nového Islandského literárního centra, které nabízí státní podporu pro literaturu a její překlad.

„Píšou všechno – moderní ságy, poezii, dětské knížky, literární
a erotickou fikci – ale největším boomem je psaní detektivek,“ říká.

To možná není překvapením u tohoto severního národa. Ale prodejní čísla kriminálních románů jsou ohromující – dvojitá než u kteréhokoli jeho nordického souseda.

 

Takže co vedlo k tomuto fenomenálnímu knižnímu třesku? Řekla bych, že je to díky úrodě zatraceně dobrých spisovatelů, kteří vypravují strhující příběhy s elegantními a fantastickými charaktery.

Ideální prostředí pro příběhy také tvoří černá lávová řečiště a jeho vroucí, bublající země s tyčícími se sopkami a pohádkovými potoky.

Není divu, že J. R. R. Tolkien a Seamus Heaney byli tímto uchváceni a že Unesco označuje Reykjavík za Město literatury.